دوره آموزش مقدماتی توییتر

قوی شدن کشور جزو هدفهای ما است… امروز قوّت در فضای مجازی حیاتی است. (مقام معظم رهبری، ۱۳۹۹/۰۱/۰۳)

معرفی دوره

فضای مجازی میدان مبارزه‌ای جدید میان سپاهیان حق و باطل است و روشن است که برای افسران جوان جنگ نرم و رزمندگان این جبهه پیچیده، آشنایی با اجزاء این محیط ضرورتی انکار ناپذیر است.

در میان شبکه‌های اجتماعی و بسترهای مجازی موجود، «توییتر» یکی از مؤثرترین و مهم‌ترین محیط‌ها در میدان این مبارزه است. فعالیت در توییتر خصوصا برای کنشگران بین‌الملل اهمیتی مضاعف خواهد داشت، چرا که بسیاری از مردم در سراسر جهان در آن فعالیت کرده و از آن اثر می‌پذیرند.

همه این‌ها ضرورت تربیت رزمندگانی هوشمند و آشنا با این بستر مجازی را روشن می‌سازد. رزمندگانی که با چشم باز در این مسیر قدم می‌گذارند.

هر کدام از شما [جوانان] به عنوان یک وظیفه، مثل یک چراغی، مثل یک نوری پیرامون خودتان را روشن کنید. امروز خوشبختانه میدان باز است برای انتشار افکار. این فضای عمومی در کنار مشکلاتی که ممکن است به وجود بیاورد، برکات بزرگی هم دارد؛ میتوانید افکار درست را، افکار صحیح را منتشر کنید، پاسخ به اشکالات را، پاسخ به ابهام‌آفرینی‌ها را در این فضا با استفاده‌ی از این امکان منتشر کنید و میتوانید در این زمینه به معنای واقعی کلمه جهاد کنید. البتّه اصل قطعی در این باب این است که بایستی از شیوه‌ی اخلاقی در این کار پیروی کرد. از این کاری که بعضی‌ها در فضای مجازی یا در مطبوعات و در مقاله‌ها و اینجا و آنجا انجام میدهند که با دشنام، با تهمت و فریب و دروغ با افکار عمومی مواجه میشوند، باید بشدّت اجتناب کرد. بایستی حقایق را با منطق قوی، سخن متین و عقلانیّت کامل، همراه با زینت عاطفه و عواطف انسانی، و به‌کارگیری اخلاق منتشر کرد. امروز همه‌‌ی ما بایستی در این میدان حرکت بکنیم؛ هر کدام به نحوی و با سهمی که در این راه داریم.

(رهبر معظم انقلاب اسلامی، ۱۴۰۰/۰۷/۰۵)

دوره آموزش مقدماتی توییتر به صورت آفلاین و با ارائه مجموعه‌ای از فیلم‌ها و جزوات آموزشی برگزار خواهد شد. این بسته مجموعا با حجم تقریبی 190 مگابایت شامل محتواهای زیر است:

۱- فیلم‌های آموزشی:
این فیلم‌ها کلیه مراحل کار با توییتر از زمان نصب برنامه تا رساندن حساب توییتر به ۱۰۰ دنبال‌کننده را در ۳ فایل ویدیویی به صورت کامل و شفاف آموزش می‌دهند. مباحث این فیلم‌ها توسط استاد محمد محمدی (مسئول سابق هسته مرکزی بین‌الملل بسیج دانشجویی) ارائه شده است.

۲- جزوات آموزشی:
جهت تکمیل مباحث ارائه شده چهار جزوه آموزشی که برخی از آنها می‌توانند به عنوان منبعی کامل و مستقل برای یادگیری توییتر به‌کار آیند، در این بسته آموزشی قرار گرفته است. لازم به ذکر است که این جزوه‌ها به صورت رایگان در اینترنت قابل دستیابی هستند و صرفا جهت تکمیل محتوا در این بسته قرار داده شده‌اند، لذا هزینه دریافتی دوره صرفا برای فیلم‌های آموزشی است، نه جزوه‌های ارائه شده در این دوره. 

سرفصل مباحث

– نصب نرم‌افزار توییتر بر روی تلفن همراه

– ساخت حساب کاربری و آشنایی اولیه با محیط نرم‌افزار

– آشنایی با برخی جزئیات محیط توییتر

– تنظیمات اصلی حساب و آیدی

– ترندینگ هشتک‌ها و نکات مربوط به آن‌ها

– جستجو

– کمپین‌سازی و گفتمان‌سازی

– افزایش دنبال‌کننده‌ها (followers)

تمام بخش‌های فیلم آموزشی توییتر، از ابتدای دانلود و نصب توییتر تا ساخت حساب کاربری و رسیدن به ۱۰۰ دنبال کننده، در طول بازه زمانی حدوداً هشت ساعته(از صبح تا عصر) انجام شدند و در این هشت ساعت نیز صرفاً حدود دو تا سه ساعت زمان مفید به این امر اختصاص داده شد. لذا رسیدن به تعداد ۱۵۰ دنبال کننده با اختصاص حدود پنج ساعت وقت در طول یک بازه ۱۲ تا ۱۶ ساعته، میسر خواهد بود و جزئیات آن در فیلم سوم برای فراگیران به صورت عملی تجربه و مرور شده است.

زمانبندی

 • آخرین مهلت ثبت نام در دوره: 8 دی 1400
 • دریافت محتوای دوره: پس از ثبت نام از طریق روش‌های اعلام شده در کانال مربوط به دوره
 • زمان لازم برای مشاهده همه فیلم‌ها و تکمیل یادگیری: حداکثر 2 روز
 • آخرین مهلت مشاهده فیلم‌های آموزشی و انجام تمرینات جهت تکمیل یادگیری: 10 دی 1400
 • اولین آزمون عملیاتی: 10 دی 1400
 • دومین آزمون عملیاتی: 13دی 1400 (با مناسبت سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی)
 • اعطای مدرک پایان دوره به پذیرفته شدگان: 22 دی ماه

شیوه برگزاری

 1. پس از تکمیل فرم ثبت نام در انتهای این صفحه، متقاضیان به لینک عضویت در صفحات مجازی مرتبط با دوره دسترسی خواهند داشت.
 2. از طریق صفحات مجازی مربوطه شیوه‌های دریافت محتوای آموزشی به اطلاع متقاضیان محترم خواهد رسید.
  • محتوای دوره به دو شیوه در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت؛ اول با نصب اپلیکیشن آموزش مقدماتی توییتر بر روی تلفن همراه، دوم از طریق دانلود مستقیم محتوا از سایت.
 3. متقاضیان حداکثر تا 10 دی ماه 1400 فرصت دارند که فیلم‌های آموزشی را مشاهده کرده و با انجام تمرین‌های خواسته شده، یادگیری خود را تکمیل نمایند.
 4. برای ارزیابی میزان یادگیری متقاضیان دو عملیات توییتری تعریف شده است. اولی در 10دی و دومی در 13دی برگزار خواهد شد.
 5. بر اساس میزان کنش‌های متقاضیان در این دو عملیات، امتیازاتی به هر شرکت‌کننده داده خواهد شد.
 6. در پایان علاوه بر اعطای مدرک به متقاضیانی که حد نصاب امتیاز لازم را کسب کرده باشند، برترین نفرات دوره جهت همکاری با شرکت‌ها و سازمان‌های فعال در حوزه فضای مجازی معرفی خواهند شد.

ارزیابی

چنان که پیشتر ذکر شد، ارزیابی این دوره طی یک فرآیند عملیاتی بوده و هیچ‌گونه آزمون کتبی از شرکت‌کنندگان اخذ نخواهد شد. بدین ترتیب متقاضیان باید بر اساس آموزش‌های دریافتی در دو عملیات توییتری شرکت کرده و کنش مؤثری در آن‌ها داشته باشند. (کنش مؤثر یعنی تعداد قابل توجهی، توییت، ریتوییت، لایک، تعامل، تولید محتوا، فالو کردن افراد مرتبط با موضوع عملیات و …)

هدف از ارزیابی چیست؟

ارزیابی عملیاتی پایان دوره با سه هدف صورت می‌گیرد:

1- اعطای مدرک پایانی به پذیرفته‌شدگان
2- شناسایی شرکت‌کنندگانی که مهارت کار با توییتر را به خوبی فرا گرفته‌اند، برای مشارکت در عملیات‌های توییتری بزرگ‌تر
3- معرفی نفرات برتر دوره به شرکت‌ها و سازمان‌های فعال در حوزه مجازی جهت استخدام

هزینه ثبت نام

ثبت نام اولیه متقاضیان که از طریق فرم انتهای همین صفحه صورت می‌گیرد هیچ هزینه دربر نخواهد داشت. متقاضیان با تکمیل این فرم به کانال‌های مرتبط با دوره دسترسی پیدا می‌کنند.

چنانکه ذکر شد پس از عضویت در کانال‌ مربوطه، روش‌های دسترسی به محتوای آموزشی معرفی می‌گردد. هزینه دوره برای هرکدام از این روش‌های به شرح زیر است:

 • دریافت محتوا از طریق اپلیکیشن آموزشی: 5100 تومان
 • دریافت محتوا به صورت مستقیم از سایت: 23000 تومان

لازم به ذکر است که نحوه پرداخت هزینه و ثبت نام تکمیلی از هر یک از روش‌های فوق پس از تکمیل فرم ثبت نام اولیه در انتهای همین صفحه و عضویت در کانال‌های مرتبط با دوره به اطلاع متقاضیان محترم خواهد رسید.

ملاحظات شرعی و اخلاقی

– فضای مجازی به طور کلی مملو از خطرات و آسیب‌های روحی، روانی و معنوی است و می‌تواند افراد را از جنبه‌های گوناگون دنیوی و اخروی متضرر نماید.

– فعالیت در تمامی عرصه‌های فضای مجازی نیازمند مسلح بودن به توانایی کنترل نفس، اشراف بر خطرات و آسیب‌های این محیط و خودسازی معنوی برای در امان ماندن از شرور معنوی و روحی چنین محیط‌هایی است.

– فعالیت در توییتر به دلیل نیازمندی به استفاده از ابزارهای عبور از فیلترینگ و در نتیجه دسترسی آزاد به دنیای پر از آسیب اینترنت، بیش از سایر عرصه‌های فضای مجازی خطرناک و آخرت‌سوز است.

– اگرچه وجود این شرور و خطرات فعالیت در فضای مجازی نباید عامل توقف جبهه انقلاب برای حضور در این عرصه شده و افسران جوان جنگ نرم را زمین‌گیر کند، اما اگر فردی احساس می‌کند که به هر دلیل هنوز توان خویشتن‌داری و مراقبه از نفس خود در مقابل خطرات چنین محیط‌هایی را ندارد، بر او واجب است که از حضور در میدان این مبارزه کناره‌گیری کند تا مبادا به جای خدمت به جبهه الله، بَرده شیطان شود.

– پس تنها افرادی که خود را مجهز به توانایی کنترل و مبارزه با نفس می‌دانند و می‌توانند خود را از شرور این محیط در امان بدارند، باید در عرصه فضای مجازی حضور یابند و به عنوان افسران جنگ نرم، مهارت‌های خود را در این حوزه تقویت کنند.

– با توضیحات ارائه شده، تاکید می‌گردد که مجریان این دوره آموزشی هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال آسیب‌های یادگیری فعالیت در توییتر و استفاده از فیلترشکن‌ها را به عهده نمی‌گیرند و کلیه عواقب روحی، معنوی، دنیوی و اخروی این موضوع بر عهده شرکت‌کنندگان است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و پاسخ به پرسش‌های خود با آیدی @husseinis در پیامرسان‌های بله، ایتا و تلگرام تماس بگیرید.