ثبت اطلاعات متقاضیان شرکت در طرح ساهب

مهلت ثبت نام در طرح ساهب به پایان رسیده است.

علاقه‌مندان به شرکت در این طرح می‌توانند پس از مطالعه توضیحات اجمالی پیرامون این طرح در نوشتار حاضر، نسبت به ثبت اطلاعات و سوابق خود در فرم انتهای همین صفحه اقدام نمایند تا هنگام شروع دور جدید برگزاری این طرح، اطلاع‌رسانی لازم به آنان صورت گیرد.

 

معرفی هسته مرکزی بین‌الملل

با توجه به نقش محوری جمهوری اسلامی ایران در حوزه فرهنگ و سیاست بین‌الملل به عنوان ام‌القری جهان اسلام و در راستای تحقق فرامین امامین انقلاب اسلامی در خصوص تشکیل هسته‌های مقاومت در اقصی نقاط جهان(امام خمینی‌ره، 67/9/2) و همچنین لزوم ارتباط با دانشجویان جهان اسلام و تشکیل گروه‌های نهضتی بین‌المللی و جبهه واحد ضدصهیونیستی و ضدآمریکایی(امام خامنه‌ای‌مدظله‌العالی، 91/5/16 و 98/3/1)، بسیج دانشجویی به عنوان یکی از نهادهای دارای مسئولیت ویژه در این حوزه، اقدام به راه‌اندازی هسته مرکزی بین‌الملل بسیج دانشجویی نموده است. وظیفه این هسته، جذب، آموزش، رشد و به‌کارگیری دانشجویان و طلاب علاقه‌مند به فعالیت بین‌المللی در داخل کشور و شبکه‌سازی و ارتباط‌گیری با دانشجویان، طلاب و فعالان غیر ایرانی کشورهای مختلف است.

 در همین راستا چنان‌که مستحضرید فراخوانی جهت جذب علاقه‌مندان به فعالیت بین‌المللی منتشر شد. علاقه‌مندان لازم است پس از مطالعه اطلاعیه حاضر به طور کامل و دقیق با تکمیل فرم انتهای این اطلاعیه، نسبت به ثبت نام در طرح سازماندهی و آموزش هسته‌های بین‌الملل (ساهب) اقدام نمایند.

 

تذکر: لطفا پیش از تکمیل فرم ثبت نام، اطلاعیه حاضر را به طور کامل و با دقت مطالعه فرمایید.

معرفی طرح ساهب:

در این طرح، متقاضیان پس از ثبت نام و تکمیل فرم رزومه، در یک دوره آموزش مقدماتی شرکت خواهند کرد. در این دوره، اساتید، فعالان و صاحب‌نظران حوزه بین‌الملل، اصول و کلیات لازم برای تبدیل شدن به یک فعال بین‌الملل را به متقاضیان آموزش می‌دهند. همچنین یک معرفی اجمالی پیرامون برخی کشورهای منطقه مانند هند، پاکستان، افغانستان، سوریه، عراق و فلسطین توسط صاحب نظران و فعالان آن کشور ارائه خواهد شد. متقاضیانی که آزمون‌ها و ارزیابی‌های پایانی این دوره آموزش مجازی را با موفقیت سپری کرده و نمره لازم را کسب کرده باشند، پس از پایان دوره در صورتی که تصمیم جدی برای ادامه حضور در طرح ساهب را داشته باشند، یکی از کارگروه‌‌های تخصصی را جهت ادامه فعالیت خود در این طرح انتخاب می کنند.

هر کارگروه روی کشور خاصی متمرکز است و یک استاد راهنما که سابقه فعالیت در حوزه آن کشور را دارد کارگروه را پشتیبانی می‌کند. علاوه بر استاد راهنما سعی خواهد شد تا موسسات، نهادها، تشکل‌ها، دانشجویان تبعه آن کشور در ایران و افراد دیگری که فعالیتی در رابطه با کشور هدف دارند نیز به هر کارگروه متصل گردند تا اعضای کارگروه با تسلط بیشتری نسبت به کشور مورد نظر فعالیت‌های خود را پیش ببرند. اساتید راهنما در هر کارگروه آموزش‌های تخصصی موردنیاز اعضای خود را در طول چند ماه و در قالب جلسات ثابت هفتگی به صورت حضوری یا غیر حضوری به دانشجویان ارائه می‌دهند. آموزش‌هایی شامل زبان کشور هدف، اقلیم آن، باورها، گروه‌های سیاسی و غیر سیاسی، فرهنگ و آداب مردم آن کشور و همچنین مهارت‌های تخصصی لازم برای یک فعال بین‌الملل.

هر کارگروه در خلال آموزش‌ها و راهنمایی‌هایی که از اساتید راهنما و موسسات معین دریافت می‌کند، به مطالعه و بررسی منافع آمریکا در کشور هدف، و راه‌های آسیب زدن به این منافع می‌پردازد و به عنوان گام نهایی، استاد کارگروه با استفاده از توان اعضای کارگروه خود، چند طرح پیشنهادی برای ضربه به منافع آمریکا در کشور مورد نظر ارائه می‌کند. از آنجایی که فاصله آغاز جلسات تخصصی تا موعد تحویل طرح پیشنهادی نهایی تنها حدود 10 تا 12 هفته است، لذا آموزش‌های ارائه شده توسط اساتید صرفا تئوری نبوده و سعی خواهد شد تا کلیه آموزش‌ها به صورت عملیات محور و با فعالیت جدی دانشجویان در خلال دوره صورت پذیرد. دوره‌های تخصصی طرح ساهب تنها یک کلاس آموزشی معمولی نیست. این آموزش‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که دانشجویان، هر هفته با اجرای چند پروژه عملی، دانش، مهارت و ارتباطات خود را در حوزه بین‌الملل ارتقا دهند. می‌توان ادعا کرد که در این مدت، دانشجویان به جای استفاده از ماهی‌های صید شده و آماده، خودشان ماهیگیری یاد می‌گیرند.

در مرحله بعدی، طرح‌های پیشنهادی هر کارگروه‌ که برای ضربه زدن به یکی از منافع آمریکا در کشور هدف طراحی شده است، در جلساتی که همه اساتید راهنما و نمایندگان هر کارگروه حضور دارند بررسی می‌شود و یک طرح عملیاتی کلان که بتواند نخ تسبیح عملیات‌های هر کارگروه باشد طراحی می‌گردد. هدف از طراحی این عملیات کلان آن است که به جای اجرای چند حرکت کوچک کاملا بی‌ارتباط با یکدیگر، این عملیات‌های کوچک را طوری تنظیم کنیم که هر یک بتوانند قطعه‌ای از یک پازل بزرگتر را کامل کنند.

در نهایت، این عملیات کلان توسط اعضای طرح ساهب اجرا خواهد شد که حاصل آن، وارد آوردن یک ضربه حساب شده به منافع آمریکا به طور همزمان در چند کشور اسلامی است.

تذکر: عملیات‌هایی که در هر کشور برای ضربه زدن به منافع آمریکا طراحی می‌شود با توجه به شرایط هر کشور و توسط اعضای کارگروه مربوط به آن کشور طراحی می‌شود و با عملیات سایر کارگروه‌ها الزاما یکسان نیست. این عملیات‌ها عمدتا از جنس ایجاد یک حرکت رسانه‌ای، فرهنگی و اجتماعی است و در بسیاری از موارد نیازی به حضور فیزیکی درکشور هدف ندارد.

نکته: طرح ساهب گام نخست از یک سلسله برنامه‌های آموزشی عملیات محورِ هسته مرکزی بین‌الملل بسیج دانشجویی در طول یک سال و نیم آینده است. بدیهی است که تنها افرادی امکان شرکت در گام‌های بعدی این آموزش‌ها را دارند که طرح ساهب را با موفقیت سپری کرده باشند. در مجموعه این آموزش‌های یک‌سال و نیمه، نیروهای توانمند و متخصصی در عرصه بین‌الملل تربیت می‌شوند که می‌توانند در حوزه مربوط به خود، تحلیل‌های سودمند و راه‌حل‌های راه‌گشا ارائه نمایند و مسئولیت تربیت سایر نیروها و مدیریت هسته‌های بین‌الملل دانشگاه‌ها را به عهده بگیرند.

 

مزایای شرکت در طرح ساهب برای متقاضیان:

 

 1. دریافت آموزش‌های عمومی برای تبدیل شدن به یک فعال بین‌الملل

 2. دریافت آموزش‌های تخصصی برای فعالیت بین‌المللی در حوزه یکی از کشور‌های هدف زیر نظر اساتید کشور هدف. (آموزش هایی نظیر آشنایی با زبان، جغرافیا، اقلیم، مردم، گروه ها و…. کشور هدف)

 3. آشنایی با سایر فعالان بین‌الملل و همچنین تشکل‌ها، نهادها و موسسات فعال در این حوزه در ایران

 4. آشنایی و ایجاد ارتباط با عناصر همسو با جمهوری اسلامی و آرمان های انقلاب اسلامی در کشورهای هدف

 5. انجام چند عملیات کوچک و یک عملیات بزرگ واقعی و موثر در راستای آرمان‌های انقلاب اسلامی در کنار آموزش‌های نظری

 6. امکان ادامه همکاری با هسته مرکزی بین الملل در سایر پروژه‌ها

 

شرایط پذیرش متقاضیان:

دانشجویان متقاضی شرکت در این طرح لازم است فرم ثبت نام اینترنتی انتهای این اطلاعیه را تکمیل کرده و هزینه شرکت در دوره آموزش مجازی مقدماتی را پرداخت نمایند. پس از تکمیل این فرم و سپری کردن دوره آموزش مجازی، بر اساس ارزیابی‌های پایانی و اطلاعات ارسالی متقاضیان در فرم حاضر، آن دسته از متقاضیانی که عدم وجود شرایط زیر در آنان محرز است از چرخه طرح ساهب حذف شده و امکان حضور در کارگروه‌های تخصصی را نخواهند داشت.

شرایط لازم برای متقاضیان:

 1. دانشجو یا فارغ التحصیل یا طلبه باشد.

 2. مقید به رعایت مسائل شرعی باشد.

 3. علاقه‌مند به تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی باشد.

 4. از 20 اسفند 98 تا پایان شهریور1399 بتواند هفته‌ای حداقل 5 ساعت وقت اختصاص دهد.

 5. انگیزه و دغدغه کافی برای فعالیت در عرصه بین‌الملل را داشته باشد.

 6. استمرار در حضور داشته باشد. (اگر سه جلسه از 12 جلسه دوره تخصصی کارگروه‌ها را غیبت کند از طرح حذف خواهد شد)

 7. در آزمون‌ها و ارزیابی‌های پایانی دوره آموزش مجازی مقدماتی پذیرفته شده باشد.

تذکر: شرکت در دوره آموزش مجازی برای همه متقاضیانی که فرم انتهای صفحه را تکمیل کرده و هزینه شرکت در دوره را پرداخت نمایند بلامانع است؛ احراز شرایط فوق و ارزیابی‌هایی که پیشتر اعلام شد، پس از دوره مجازی و جهت شرکت در کارگروه‌های تخصصی کشور محور انجام خواهد شد.

توجه: تکمیل این فرم به منزله ثبت نام نهایی در طرح ساهب نیست و لذا هیچ تعهدی برای متقاضی، نسبت به شرکت در طرح یا برای هسته مرکزی بین‌الملل،  نسبت به دعوت متقاضی جهت شرکت در مراحل بعدی ایجاد نمی‌کند. این فرم صرفا جهت اعلام علاقه‌مندی شما برای شرکت در طرح ساهب و دوره‌های آموزشی و برنامه‌های جانبی آن است. وضعیت نهایی هر متقاضی پس از بررسی فرم ارسالی مشخص شده و  به اطلاع وی خواهد رسید. متقاضیان محترم نیز می‌توانند پس از پذیرش نهایی و اطلاع دقیق از شرایط اجرایی برنامه‌ها، نسبت به شرکت کردن یا نکردن در این طرح تصمیم‌گیری نمایند. ( اطلاعات دقیق‌تر در مورد نحوه و زمانبندی اجرای برنامه‌ها متعاقبا اعلام خواهند شد)