صفحه آموزش مجازی مقدماتی طرح ساهب

با سلام خدمت شما شرکت کننده محترم دوره آموزش مجازی مقدماتی طرح ساهب

لطفا تمام نکات مندرج در این صفحه را با دقت تمام مطالعه کرده تا در فرآیند آموزش مجازی با مشکلی مواجه نشوید

1- عناوین دروس ارائه شده در دوره مجازی: 

 • معرفی تفصیلی طرح سازماندهی و آموزش هسته‌های بین‌الملل (ساهب) / مدرس: آقای محمدی مسئول هسته مرکزی بین‌الملل بسیج دانشجویی
 • معرفی مقدماتی کشور پاکستان / مدرس: آقای شیخیان
 • معرفی مقدماتی کشور فلسطین/ مدرس: آقای کمیلی
 • معرفی مقدماتی کشور افغانستان/ مدرس: آقای صالحی
 • معرفی مقدماتی کشور عراق / مدرس: آقای سرکشیکیان
 • معرفی مقدماتی کشور هند
 • معرفی مقدماتی کشور سوریه / مدرس: آقای جهانشاهی
 • معرفی مقدماتی آمریکای لاتین / مدرس: آقای دکتر اسعد
 • آشنایی با تجربیات فعالیت در حوزه اروپا و آمریکا / مدرس: آقای قشقاوی
 • چیستی منافع آمریکا در منطقه(1) / مدرس: آقای دکتر روزبه
 • چیستی منافع آمریکا در منطقه(2) / مدرس: آقای دکتر منتظمی
 • الزامات فعالیت رسانه‌ای در عرصه بین‌الملل / مدرس: آقای حبیبی
 • آموزش کار با شبکه اجتماعی توییتر (عملی)
 • آموزش کار با نرم افزار ویرایش فیلم کاین مستر (عملی)

نکته1: ترتیب ارائه این دروس الزاما با ترتیب فوق یکسان نیست و در اینجا صرفا عناوین دروس دوره ذکر شده است.

نکته2: کسب مهارت در دروس عملی از اهمیت بالایی بر خوردار است. این دروس در بین دروس نظری ارائه خواهند شد و ارزیابی آن نیز با انجام یک پروژه عملی صورت می‌گیرد.

2- نحوه شرکت در دوره مجازی و مشاهده محتواهای آموزشی:

این دوره شامل حدود 14 درس اجباری و چند درس اختیاری است. هر درس شامل یک ویدیو یا صوت آموزشی و یک یا چند فایل‌ جانبی مرتبط با آن درس است. مشاهده هر درس به طور کامل، پیش نیاز رفتن به درس بعدی است و شما نمی‌توانید بدون تکمیل فرآیندهای یک درس و شرکت در آزمون پایانی آن به درس بعدی بروید. شما با کلیک بر روی دکمه «شروع دوره مجازی» در انتهای این اطلاعیه به اولین درس دوره وارد خواهید شد.

پس از ورود به هر درس ابتدا لازم است فیلم یا صوت جلسه را دانلود کرده و به طور کامل و با دقت مشاهده کنید سپس در صورت نیاز از فایل های جانبی آن جلسه استفاده کنید. پس از مطالعه کامل محتوای درس به آزمون چند گزینه ای انتهای صفحه آن درس مراجعه کرده و سوالات را به طور کامل پاسخ دهید و سپس بر روی دکمه «ثبت آزمون» کلیک کنید. در صورتی که تمام سوالات آزمون را به درستی پاسخ داده باشید به صفحه درس بعد منتقل خواهید شد؛ در غیر این صورت مجددا باید سوالات آزمون را به درستی پاسخ بگویید. پس از آنکه به تمامی سوالات آزمون هر درس پاسخ صحیح دادید، به صفحه درس بعدی منتقل خواهید شد و لینک صفحه درس جدید، از طریق ایمیل نیز برای شما ارسال می‌گردد. اگر چه سوالات آزمون هر درس از محتوای ارائه شده در ویدیو آن درس تهیه شده است اما مطالعه فایل‌های جانبی نیز می‌تواند در پاسخگویی به آنها کمک کننده باشد.
در صورتی که در پاسخگویی به سوالات دچار مشکل شدید، لطفا به جای سوال از ادمین، مجدد فیلم آموزشی را مرور کنید.

تذکر: هرگونه انتشار، کپی و در اختیار دیگران قرار دادن محتواهای آموزشی ممنوع بوده و شرعا حرام است. این محتواها صرفا جهت استفاده فرد ثبت نام کننده در اختیار وی قرار گرفته است.

تذکر خیلی مهم: پس از ورود به صفحه درس جدید حتما لینک آن را در جایی ذخیره کنید تا اگر قصد داشتید در فرصت دیگری درس جدید را مشاهده نمایید امکان دسترسی به آن برای شما فراهم باشد. چرا که لینک صفحه هر درس صرفا در صورت موفقیت شما در پاسخگویی به همه سوالات آزمون درس قبلی به شما نمایش داده می‌شود.

لذا اولا پس از ورود به درس جدید با بررسی ایمیل خود، از دریافت لینک درس جدید در ایمیل مطمئن شوید، ثانیا اگر این لینک را از طریق ایمیل دریافت نکرده اید، بلافاصله از نوار آدرس (URL) بالای صفحه، لینک درس جدید را کپی کرده و در جایی ذخیره نمایید.
توجه کنید که در صورت گم کردن لینک درس جدید هیچ راهی برای دسترسی به آن نخواهید داشت جز آنکه مجددا در آزمون درس قبل شرکت کنید. البته اگر لینک صفحه درس قبل را داشته باشید! و اگر لینک درس قبل را نداشته باشید مجبور خواهید بود همین طور به عقب برگشته و از آزمون های درس‌های قبل آغاز کنید.

توجه داشته باشید که به جز درس اول، لینک هیچ کدام از دروس در کانال دوره مجازی منتشر نخواهد شد و مسئولین دوره نیز به هیچ وجه لینک دروس را حتی به صورت خصوصی برای کسی ارسال نخواهند کرد. در صورتی که لینک صفحات را ذخیره نکنید مجبور خواهید بود هر بار از درس اول آغاز کرده و در آزمون تمام دروس مجددا شرکت کنید.

نکته: جهت استفاده بهتر از ویدیوهای آموزشی، ترجیحا سعی کنید از نرم افزارهای kmplayer یا  MKVplayer استفاده نمایید.

3- شیوه بارگذاری دروس:

شرکت کننده گرامی! توجه داشته باشید که دروس این دوره به مرور در سایت بارگذاری خواهد شد. این بدان معنی است که شما در آغاز دوره نمی‌توانید به طور پیوسته همه درس ها را مشاهده کرده و در آزمون‌های آنها شرکت کنید. دلیل این امر آن است که آماده سازی ویدیوهای آموزشی و آپلود آنها کمی زمان‌بر است فلذا همه فیلم‌ها همزمان در سایت بارگذاری نمی‌گردد.

بدین منظور، جهت اطلاع شما، پس از هر بار بارگذاری درس جدید، پیامی در کانال اطلاع رسانی دوره آموزش مجازی در بله به نشانی http://ble.ir/join/MWUwOTQwZT منتشر خواهد شد تا شما با استفاده از لینک آن درس که قبلا ذخیره کرده بودید، بتوانید به محتوای آن دسترسی داشته باشید.

توجه: محتواهای بارگذاری شده همگی رمزگذاری شده اند. گذرواژه مربوط به محتوای هر درس پس از اعلام خبر بارگذاری آن، در کانال دوره مجازی در بله منتشر می‌گردد. بدیهی است که شرکت کنندگان اجازه دادن این گذرواژه‌ها را به افرادی که در دوره مجازی شرکت نکرده اند، ندارند.

4- محتواهای جانبی دوره آموزشی:

علاوه بر محتواهای اصلی دوره آموزش مجازی که صرفا از طریق وبسایت هسته و صفحات ویژه هر درس قابل دسترسی است، برخی ویدیوها یا متون آموزشی جانبی نیز برای برخی از درس‌ها وجود دارد که مطالعه آنها به فهم بهتر مطالب کمک خواهد کرد. این محتواهای جانبی صرفا از طریق کانال اطلاع‌رسانی دوره مجازی در بله به نشانی http://ble.ir/join/MWUwOTQwZT و به مرور ارائه خواهد شد. هرچند مشاهده و پیگیری این محتواها بر دانش بین‌المللی شما می‌افزاید اما مطالعه آنها برای موفقیت در ارزیابی‌های پایانی دوره مجازی الزامی نیست.

5- لزوم پیگیری مستمر مطالب کانال دوره مجازی:

با توجه به اینکه کلیه اطلاعیه‌ها و مطالب مربوط به دوره آموزش مجازی صرفا از طریق کانال اطلاع رسانی آن در بله به نشانی http://ble.ir/join/MWUwOTQwZT منتشر می‌شود لذا پیگیری مستمر مطالب آن برای همه شرکت کنندگان الزامی است.

توجه کنید که این کانال با کانال طرح ساهب متفاوت است و صرفا افرادی که در دوره مجازی ثبت نام کرده‌اند اجازه حضور در این کانال را خواهند داشت.

6- ممنوعیت انتشار لینک دوره مجازی:

با توجه به اینکه دروس دوره مجازی از طریق همین سایت ارائه خواهد شد، انتشار لینک صفحات مربوط به این دوره و هر یک از دروس آن و در اختیار دیگران قرار دادن این لینک‌ها ممنوع بوده و شرعا حرام است. استفاده از محتواهای آموزشی ارائه شده و لینک صفحات دوره مجازی صرفا برای فرد ثبت نام کننده مجاز خواهد بود. توجه کنید که شما حتی اجازه دادن لینک دروسی که سپری کرده اید را به سایر اعضای دوره مجازی نیز ندارید. چرا که هر فرد باید صرفا با شرکت در آزمون پایانی هر درس، لینک درس بعدی را دریافت کند. لذا اگر با همسر یا بستگان خود در دوره شرکت کرده‌اید لازم است هر فرد به طور جداگانه آزمون های دوره را شرکت کرده و لینک دروس بعدی را دریافت کند.

7- تذکری پیرامون کیفیت محتواهای آموزشی دوره مجازی:

چنانکه مستحضرید محتواهای این دوره عمدتا حاصل فیلم‌برداری از جلسات اردوی حضوری برادران در بهمن 98 است؛ لذا با توجه به اینکه ویدیوها و صوت‌های ارائه شده، در استودیوهای مخصوص و با تجهیزات کامل تهیه نشده است، در برخی موارد از کیفیت لازم برخوردار نیستند. برای حل این مشکل سعی شد تا محتوای تمامی جلسات در قالب جزوات مکتوب نیز در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گیرد. با این وجود در پاره‌ای از موارد به دلیل فرصت اندک برای بازبینی و ویراستاری، امکان مشاهده غلط‌های نگارشی و املایی و یا نارسایی در متن وجود دارد. بنابراین ضمن عذرخواهی از نواقص احتمالی موجود در این محتواها، امیدواریم این نواقص خللی در فرآیند آموزشی شما ایجاد نکند.

قطعا اگر امکانات و زمان بیشتری برای تهیه محتواها وجود داشت، دوره با کیفیت تری ارائه می‌شد. اما لزوم شروع سریع‌تر دوره و استفاده از فرصت تعطیلات برای متقاضیان، به مسئولین امر وقت چندانی نداده بود.

البته برای جبران این نقیصه، درس‌های جدیدی در این دوره آموزش مجازی اضافه شده است که در اردوی برادران وجود نداشت. همچنین ضمن رایزنی با برخی مجموعه‌های مشابه، برخی از فیلم‌های دوره‌های مجازی دیگر (با کسب اجازه از تولید کنندگان) نیز به صورت اختیاری به شرکت‌کنندگان این دوره ارائه می‌شود. ارائه این حجم از محتواهای آموزشی تازه، علاوه بر آموزش‌های ارائه شده در اردوی مقدماتی برادران برای آن است که کیفیت ضعیف برخی فیلم‌های آن اردو تا حد خوبی جبران شده باشد.

8- زمان‌بندی برگزاری دوره آموزش مجازی:

شروع دوره آموزش مجازی مقدماتی طرح ساهب: پنجشنبه 29 اسفند 98
آخرین روز دسترسی به دروس: جمعه 22 فروردین 99 ساعت 24
شروع فرآیند آزمون جامع پایانی: شنبه 23 فروردین 99
اعلام نتایج ارزیابی‌های نهایی: شنبه 6 اردیبهشت 99
اضافه شدن پذیرفته شدگان به کارگروه‌های تخصصی و آغاز مرحله بعدی طرح ساهب: تا 10 اردیبهشت 98

9- معرفی مراحل بعدی طرح ساهب:

پس از برگزاری ارزیابی پایانی دوره آموزش مجازی مقدماتی طرح ساهب پذیرفته شدگان این دوره امکان شرکت در کارگروه‌های تخصصی کشورمحور طرح ساهب را پیدا خواهند کرد. متقاضیان پس از گذراندن دوره مجازی و آشنایی با کشورهای موضوع فعالیت طرح ساهب می‌توانند کارگروه مورد علاقه خود را انتخاب کنند و در آن به فعالیت بپردازند.

با تشکیل کارگروه مربوط به هر کشور، اعضای کارگروه و استاد آن در فضای مجازی با یکدیگر ارتباط می‌گیرند و برای برگزاری جلسات تخصصی هماهنگی‌های لازم را به عمل می‌آورند. تلاش می‌شود تا برای هر کارگروه در طول هفته حداقل یک جلسه حضوری در مکان و زمان مورد توافق اعضای آن برگزار گردد و برای آن دسته از اعضای کارگروه که امکان حضور در جلسات را ندارند نیز محتواهای مورد نیاز به صورت مجازی ارائه شود.

هر کارگروه متناسب با صلاحدید استاد مربوطه برنامه‌های مطالعاتی، آموزشی و عملیاتی متفاوتی خواهد داشت اما سعی می‌شود در تمامی آنها اصل آموزش عملیات محور رعایت گردد.

اعضای کارگروه ضمن دریافت آموزش‌های مورد نیاز در طول جلسات تخصصی به شناسایی بخشی از منافع آمریکا در کشور هدف می‌پردازند و خود را برای طراحی و اجرای یک عملیات بزرگ آماده می‌کنند (توضیحات مفصل‌تر در درس اول دوره آموزش مجازی ارائه شده است)

پس از طراحی یک پروژه عملی علیه منافع آمریکا در کشور هدف، در یک بازه زمانی مشخص و با هماهنگی و همکاری سایر کارگروه‌ها یک عملیات بزرگ (شامل سلسله عملیات‌های به هم پیوسته هر کارگروه) اجرا خواهد شد. بدیهی است جزییات بیشتر این عملیات‌ها و چگونگی اجرای آن‌ها به خود اعضای کارگروه‌ها و اساتید مربوطه بستگی دارد.

در صورت بروز هرگونه مشکل در طول فرآیند دوره مجازی، سوالات خود را با ادمین هسته مرکزی بین‌الملل در بله با شناسه @iccbso_admin مطرح نمایید. توجه کنید که پاسخگویی صرفا از طریق پیام‌رسان بله خواهد بود و به سوالاتی که در سایر پیام‌رسان‌ها پرسیده می‌شود ترتیب اثر داده نخواهد شد.