نامه حمایت از شبکه‌های برون مرزی صدا و سیما

بسمه تعالی

« یا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَیکَ مِن رَبِّکَ وَإِن لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَاللهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللهَ لاَ یَهْدِی الْقَوْمَ الْکافِرِینَ »  (مائده:67)

امام خامنه‌اي (دامت بركاته):
«… امروز استکبار یک امپراتوری عظیم رسانه‌ای درست کرده؛ اخبار را به میل خودشان تحریف می‌کنند، پنهان می‌کنند، دروغ‌هایی را بیان می‌کنند، سیاست‌ها را از این طریق القا می‌کنند… در مقابلۀ با این امپراتوری خطرناک و این مافیای عظیم رسانه‌ای که امروز در اختیار سرمایه‌داران و کمپانی‌های آمریکایی و صهیونیستی است، یک کاری باید انجام داد… » (بیانات در دیدار اعضای مجمع جهانی اهل‌بیت علیهم‌السلام و اتحادیۀ رادیو و تلویزیون‌های اسلامی، ۲۶ مرداد ۱۳۹۴)

سلام خداوند بر محمد مصطفی (ص) و خاندان گرامش (ع) و درود بی‌انتها بر شهدای راه حق و مقاومت در برابر استکبار در طول تاریخ اسلام؛ از صدر اسلام تا انقلاب خمینی کبیر (ره) و رهبری امام خامنه‌ای (دام ظله العالی).

ناگفته پیداست که خون شهیدان امتداد پیام ظلم‌ستیزانۀ ادیان الهی و بالاتر و والاتر از همۀ آنها اسلام عزیز بوده و مسئولیت پاسداری از آن، امروز بیش از پیش بر عهدۀ ام‌القرای جهان اسلام است.

انقلاب اسلامی ایران در طول بیش از چهار دهه عمر با برکت خود مرزها را درنوردیده و بر تارک اندیشه و در اعماق قلب میلیون‌ها میلیون مشتاق آزادگی و استقلال در جای جای جهان نشسته است.

یکی از مهم‌ترین و پراثرترین عوامل این نفوذ و دامن‌گستری اعجاب‌آور، رسانه‌های برون‌مرزی خط مقاومتاند که طلایه‌دار آنها را بی‌شک باید شبکه‌های رادیویی و تلویزیونیِ برون‌مرزیِ صدا ‌و‌ سیمای جمهوری اسلامی ایران دانست. رسانه‌هایی که صف‌در‌‌صف، نگاهبانی، ترویج و تبلیغ اسلام ناب محمدی (ص)، نمایاندن سیمای تابناک نظام مقدس جمهوری اسلامی به مستضعفان و محرومان جهان و آشکار کردن روی دیگر سکۀ تبلیغات رسانه‌های دشمن را به عهده گرفته‌اند.

در این عرصه، بهای سنگینی که شبکه‌های برون‌مرزی صدا‌‌ و ‌سیما پرداخته‌اند؛ از قطع سیگنال توسط ماهواره‌های پخش‌کننده، موانع بر سر پخش، مسدود‌سازی اکانت‌ها در فضای شبکه‌های اجتماعی برای بارها و بارها و سمپاشی مداوم عمال دشمن برای کمرنگ جلوه دادن نقش و جایگاه این شبکه‌ها، نشان از اهمیت و خار در چشم استکبار بودن آن‌ها دارد.

رسانه‌های برون‌مرزی صدا و سیما به عنوان تنها دژهای رسانه‌ای میهن عزیزمان ایران در برابر موج درهم شکننده و بی‌امان تبلیغات دستگاه رسانه‌ای محور عبری – عربی – غربی آن‌چنان خوش درخشیده‌اند که لزوم پاسداری از آن‌ها از سوی دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط به امری بدیهی تبدیل شده است؛ اصل مسلمی که نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا در قبال رسانه‌های بین‌المللی صدق کرده است و بی‌اعتنایی به آن، ضعف در دیپلماسی رسانه‌ای انگاشته می‌شود.

به رغم همۀ این بایسته‌ها ولی بی‌مهری به شبکه‌های برون‌مرزی در حدی است که:

  1. در 6 سال اخیر بودجۀ برون‌مرزی به یک سومِ پیش از آن تقلیل یافته است. این در حالی است که در سال‌های اخیر این معاونت گسترش ساختاری (افزایش شبکه‌ها و تأسیس خبرگزاری) داشته است.

  2. عدم تخصیص کافی، به موقع و مناسب بودجۀ ارزی صدا و سیما که معاونت برون‌مرزی را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد، امکان فعالیت بی‌دغدغه و متمرکز بر تولید محتوای شایسته را از آن گرفته و این معاونت را درگیر مسائل دست و پاگیر مالی کرده است.

  3. انباشت بدهی به خبرنگاران بومی در کشورهای خارجی و شرکت‌های دوبله‌کننده آثار، تولیدکنندگان مستند و محتوای مختلف در کشورهای خارجی باعث ریزش شدید در این بخش شده است. به نحوی که این ضعف اعتبار عملا جایگاه نظام ج.ا.ا. را مورد هدف قرار داده و همه بدعهدی ها، عدم عمل به تعهدات مالی و …… به نام «ایران» تمام می شود و دایره وخامت اوضاع بیش از آن چیزی است که گمان می شود. متاسفانه گویا گردانندگان این صحنه اهتمام جدی و محسوسی به منافع ملی ایران در آن سوی مرزها ندارند و خود را به نادانستگی در این زمینه می زنند.

  4. عدم تسویه بدهی معوقه به پخش‌کننده‌های صدا و تصویر شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی برون‌مرزی باعث قطع شبکۀ الکوثر از ماهوارۀ یوتل‌ست، کانال اردوی شبکۀ سحر از ماهواره پاک‌ست، آی فیلم انگلیسی و پرس تی وی از گالکسی 19، آی فیلم انگلیسی از پاک ست و قطع موج اف ام رادیو دری در افغانستان شد.

  5. وارد کردن بحث‌های جناحی به میدان تعامل با این رسانه‌ها، عملاً این شبکه‌ها را به چالش کشیده است و مشخص نیست چرا با گروکشی بودجۀ ارزی صدا و سیما عملاً شبکه‌های برون‌مرزی آن به مسلخ فرستاده می‌شوند. آیا آبروریزی بین‌المللی در این حد به وظیفه لایتخلف آقایانِ دست اندرکار تخصیص و تزریق بودجۀ صدا و سیما تبدیل شده است؟ آیا تعمدی در کار است؟

ما دانشجویان بسیجی دانشگاه‌های کشور ضمن حمایت از شبکه‌های برون‌مرزی رسانۀ ملی که پرچمدار انقلاب در فضای بین‌المللی هستند و به دور از نگاه‌های جناحی، رسانۀ انقلاب و نظاماند و نه رسانۀ دولت‌ها، به صراحت اعلام می‌کنیم که خواستار رفع هر چه سریع‌تر موانع و مشکلاتِ بر سر راهِ این رسانه‌هاییم و معتقدیم مسببان قرار گرفتن شبکه‌های برون‌مرزی در تنگنای یاد شده بایستی پاسخگوی نه تنها ملت هوشمند و انقلابی ایران، بلکه همۀ علاقه‌مندان و مجاهدان مقاومت باشند. همچنین وظیفه دستگاه‌های زیر می دانیم که در این راستا اقدام عاجل و انقلابی به عمل آورند:

الف مجلس محترم شورای اسلامی: این نهاد پایه جمهوری اسلامی بایستی با شناخت روشن و عمیق‌تر از ضرورت وجودی‌، اثر‌گذاری و عواقب بی توجهی به رسانه‌های برون‌مرزی ایران، زمینۀ استقلال هرچه بیشتر این رسانه‌ها را با تصویب ردیف بودجه اختصاصی، نیاز‌سنجی دقیق، پیش‌بینی بودجۀ متناسب با فضای رقابتی این رسانه‌ها با رسانه‌های رقیب و حمایت از گسترش کمی و کیفی آن‌ها فراهم آورد. چه بسا استقلال بخشیدن به بخش برون‌مرزی رسانۀ ملی به عنوان یک سازمان مجزا بتواند یکی از مهم‌ترین دستاوردهای مجلس انقلابی، بی باک و آگاه یازدهم باشد.

ب – دولت محترم جمهوری اسلامی: باید فارغ از نگاه‌های جناحی و بدون رویکردهای گروهی و بده و بستان‌‌های رایج بازی‌های سیاسی، بلافاصله نسبت به اعلام ضرب الاجل و ملزم ساختن سازمان برنامه و بودجه برای تأمین بدهی‌های انباشته شدۀ معاونت برون‌مرزی و مجموعۀ سازمان صدا و سیما اقدام به عمل آورده و روند تخصیص و تزریق ارز به رسانۀ ملی را اصلاح نماید. آنچه در این روزها در رسانه‌ها به عنوان احتمال گروکشی بودجه ارزی رسانۀ ملی در مقابل فرکانس های 700-800 و …..شنیده می شود مایۀ تأسف عمیق ما از این تنزل از راهبردهای اساسی نظام مقدس اسلامی است.

ج قوۀ محترم قضائیه: باید با تیزبینی عدالت‌محورانه خود نسبت به هرگونه تخلف احتمالی در این مسیر یا سیاه‌‌نمایی‌های واهی برای تضعیف ارکان نظام مقدس اسلامی واکنش نشان دهد و روند حرکت آنها را سد کند.

در پایان یادآور می‌شویم خون قاسم سلیمانی‌ها که رزمندگان میدان جنگ فیزیکی با دشمن بوده و هستند بر زمین می‌ماند اگر رسانه‌ها نبودند. رسانه‌های برون‌مرزی صدا و سیما نیز حکم رزمندگان میدان جنگ رسانه‌ای را دارند و جایگاه آنها بایستی محترم، مستحکم و متعالی بماند.

وَالعاقِبَةُ لِلمُتَّقينَ

20 تيرماه 1399

بسیج دانشجویی دانشگاه صدا و سیما

امضای نامه

اوووپس! نمی توانیم فرم شما را بیابیم.